Used 2017 Starcraft Autumn Ridge 235FB Travel Trailer
This Autumn Ridge travel trailer 235FB by Starcraft has everything you need and more.
In this unit you will be sleeping comfortably in the front bedroom including a queen bed with wardrobes on either side of the bed, and an overhead cabinet for added storage. Plus there is a privacy curtain. You may choose an optional sliding door with a full wall if you like.
There is a sleeper sofa to your right as you enter the living space from the bedroom.
You will find a booth dinette to the left of the entry door for meal time, playing board games, or just hanging out. It can also be made into additional sleeping space at night if needed.
Across from the dinette is a refrigerator, three burner range with microwave oven, and kitchen sink which makes cleaning up a breeze.You can store dishes and supplies in the overhead cabinets throughout the space.
The rear bath provides a convenient shower, toilet, sink with medicine cabinet, wardrobe, and so much more.
There is also plenty of exterior storage with a front pass-through compartment and rear storage beneath the bath wardrobe too.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# UT380078
| Sleeps | 6 |
| Length | 26 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 465 lbs |
| GVWR | 6500 lbs |
| Dry Weight | 4589 lbs |
| Cargo Capacity | 1911 lbs |
| Fresh Water Capacity | 63 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 1SABS0BM8H2PE5071 |
Autumn Ridge 235FB Reviews
-
Junk
2016 Autumn Ridge 235FB
What I liked most: We loved the look of the camper, Large refrigerator , nice bathroom
What I'd improve: We have owned the camper for 10 months and it has been in the shop four of them. The brakes froze on a trip to Fl. The heater died when it was 41 in Nova Scotia. I have to say the ONLY good thing about this camper is the warranty dept at Starcraft . I am sure they dont love hearing from me, but have been very helpful .10 years ago | Sharon H. from Townshend, VT
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


