Used 2017 Heartland Bighorn 3875FB Fifth Wheel
This Heartland Bighorn fifth wheel 3875FB is nothing short of spectacular! Triple slide outs, one and a half baths, a kings size bed, tons of storage, and the list goes on!
You will love camping in this spacious unit with at-home touches. As you enter notice how open it feels with the dual opposing slide outs fully extended in the main living area. There is a dining table with two chairs, and two swivel glider recliners in the slide to the left of the door. The rear wall features a sofa providing ample living room seating, and an additional place to sleep for extra guests. There are overhead cabinets in every direction that allow you to stow away all the little things you might need while spending time away from home. The decorative glass inserts are a nice touch also.
The slide opposite the door features an entertainment center with LED TV, a pull-out area to use as a desk, and you can choose to add an optional electric fireplace for those cool chilly nights. You will also find in this slide the kitchen appliances which include a three burner range, a microwave oven, refrigerator, and pantry. The counter island in the center features the double sink and a bunch of storage also. A floor to ceiling pantry can be found along the interior wall just off the half bath.
The half bath features a toilet, a vanity with sink and overhead cabinet, plus linen storage as well. In place of the half bathroom you can choose an optional walk-in pantry with a desk and shelves.
Head up the steps to the master bedroom and front on suite bath. The bedroom offers a king bed slide out. There is a dresser opposite the bed along with a double door storage cabinet for your clothing.
The front master bath features a shower, toilet, large vanity with sink, and plenty of storage drawers. You will also find an overhead medicine cabinet. There is a wardrobe closet that has been prepped for a washer and dryer, and a full front wardrobe with sliding doors including built in drawers, and more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $101
Sale Price: $34,999
Stock# 95171
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Hitch Weight | 3010 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Dry Weight | 13355 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 90 gals |
| Tire Size | LT235/85R16G |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless steel |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 14000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | Living Room LED High Definition TV |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 5SFBG4127HE332802 |
Bighorn 3875FB Reviews
-
Very Large Private Front Bathroom
2016 Bighorn 3875FB
What I liked most: Plenty of exterior storage with the pass-through storage having large doors on either side. The outdoor entertainment center with television and speakers is a nice touch. Beautiful exterior colors and graphics pattern. Wonderful master bedroom with plenty of storage that passes through to a front bath large shower with seat, vanity, sink, and large wardrobe at the very front of the coach. Very unique and very private bath area. Large island kitchen with plenty of extra counter space on the island.
What I'd improve: Truly difficult to find anything I would impprove.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


