Used 2017 Forest River RV Wildwood Heritage Glen Hyper-Lyte 27BHHL Travel Trailer
Just Arrived
As you enter to your right you will find a front bedroom with dual entry. There is a queen bed, nightstands, overhead cabinets, and a laundry chute which helps to keep all your things neat and organized.
Along the road side wall you will enjoy the slide out jumbo dinette and a tri-fold sofa. This provides a great deal of seating for meals or just hanging out, and allows more foot traffic space throughout the unit. The dinette and sofa also provide extra sleeping space.
On the opposite side you will easily be able to create light meals and snacks for your whole crew. There is a L-shaped counter with double sinks, a three burner range with overhead microwave oven, refrigerator, and large pantry. You will also find plenty of overhead storage and counter space too.
In the rear you can sleep four adults with the double bed bunks along the curb side. Right next door you have a convenient full bath with tub/shower, toilet, and corner vanity with sink plus overhead medicine cabinet. Also find a private entry/exit door which leads outside from the bathroom.
The large front pass through storage compartment is perfect for all of your outer camping gear, and you will find more storage beneath the double bed bunks, as well as within the slide out!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 9602
Interior Color: Berkshire
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Interior Color | Berkshire |
| Hitch Weight | 605 lbs |
| Dry Weight | 6048 lbs |
| Cargo Capacity | 3357 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4X4TWBC24HU012719 |
Wildwood Heritage Glen Hyper-Lyte 27BHHL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


