Used 2017 Fleetwood RV Discovery 39F Motor Home Class A - Diesel
Imagine traveling across the country, while enjoying the comforts of your second home, now you can with this Discovery 39F quad slide class A motor home. This Fleetwood model features plenty of space inside, as well as a large rear bedroom and bathroom.
Enter into this model, and you will immediately notice dual opposing slide outs in the front of the motor home. Along the curb side the slide out features a 74"x44" dinette, a galley with a pull out counter, three burner cooktop, overhead microwave, double kitchen sink, overhead cabinet, pantry, residential refrigerator, and a broom closet. Along the opposite side of the motor home there is a sofa L-transformer, a lounge chair, and an overhead cabinet. Adjacent to the slide out, along the interior wall, there is a 40" LED TV for your viewing pleasure.
The bathroom features a shower, toilet, and two sinks! The sink are within a slide out and the slide continues in to the bedroom with a dresser, and a 43" LED TV and dresser. Across from the roadside slide out you will find another slide out with a king bed with memory foam and two nightstands. Along the rear wall there is a full length closet and a stackable washer/dryer, plus so much more!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# GAR6656
Chassis: Freightliner XCM
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 36400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Furnace BTU | 55000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 33644 |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner XCM |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 263 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 22 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12400 lbs |
| Axle Weight Rear | 24000 lbs |
| LP Tank Capacity | 38.7 |
| Basement Storage | 208 cu. ft. |
| TV Info | Living Room 49" LED TV, Bedroom 43" LED TV |
| Awning Info | 19'6" Power |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 46400 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACGDT9HCJG6656 |
Discovery 39F Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


