Used 2016 Palomino SolAire 213 X Expandable
Enjoy a spacious SolAire expandable travel trailer model 213X by Palomino which features a single slide, plus three queen size tent expanding beds. The perfect unit for a larger family to enjoy traveling comfortably, yet still keeping the tow length down. This unit sleeps 9!
Step inside and see a 42" x 69" booth dinette to your right. The far right bench seat stretches the entire width of the unit for added seat space. There is overhead cabinetry above the dinette and a chest in the opposite corner features a TV shelf above.
Opposite the door is a 68" sofa sleeper slide out with cabinet above which provides ample seating during the day and sleeping for two at night if needed.
You can easily prepare and cook food for your family in this SolAire expandable kitchen with three burner range including microwave above, double kitchen sink, and refrigerator across the room. There is also overhead storage, plus lower cabinets and drawers for all of your storage needs.
The rear corner bath offers an angled shower, toilet and sink. Plus there is a rear wardrobe just outside the bathroom door.
You will enjoy plenty of sleeping with a front, rear, and rear side queen tent end bed, plus so much more!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# N020680
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 3 in |
| Interior Color | BROWN |
| Hitch Weight | 532 lbs |
| GVWR | 5996 lbs |
| Dry Weight | 4348 lbs |
| Cargo Capacity | 1648 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 4X4TPAW25GN020680 |
SolAire 213 X Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


