Used 2016 Jayco Redhawk 29XK Motor Home Class C
The Redhawk 29XK motor home by Jayco features a rear bedroom and a single slide.
As you enter the motor home, to the left is a nice counter area, double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. The slide has a sofa with an overhead cabinet above the sofa, and a u-dinette.
In the bathroom you will find a private toilet area with a sink. Across the hall there is the shower.
The rear bedroom is very spacious and has a comfortable queen bed, nightstand, and wardrobe.
In the front of the motor home, you will also find a cab over bunk and an overhead TV.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home as well as exterior storage. You are also sure to enjoy the 16' awning and the shade it provides from the outside elements, and more!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# GDC01539
Chassis: Ford E450
Interior Color: Dove, Chestnut
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Dove, Chestnut |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | Triton 6.8L 305HP |
| Chassis | Ford E450 |
| VIN | 1FDXE4FS0GDC01539 |
Redhawk 29XK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


