Used 2016 Jayco Redhawk 26XD Motor Home Class C
View all Redhawk Floorplans
2016 26XD Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Pete's RV Center
Location: South Windsor, CT
Stock# 91528D
Location: South Windsor, CT
Stock# 91528D
Chassis: Ford E-450
Interior Color: Y
Stock# 91528D
Chassis: Ford E-450
Interior Color: Y
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2016 26XD Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 28 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Y |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | Triton 6.8 EFI V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
| VIN | 1FDXE4FS1GDC01548 |
For more information
Contact Us
Redhawk 26XD Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

