Used 2016 Jayco Redhawk 26XD Motor Home Class C
The Redhawk 26XD double slide motor home by Jayco really can be your home on wheels with plenty of space for family and friends.
As you enter the motor home, above the cab there is a cab over bunk and overhead TV.
The galley has an angled double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator on one side. The opposite side of the motor home has a slide with a dinette and a sofa. You will find an overhead cabinet above the sofa.
Just outside of the bathroom there is a linen cabinet, which is nice for extra storage. Inside the bathroom you will find a toilet, sink, and shower.
The rear bedroom has a queen bed slide and a large wardrobe.
You will enjoy all of the storage that the overhead cabinets have to offer, plus all of the exterior storage. Outside you can even enjoy the 13' awning, plus more!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# IGSN-10759315
Chassis: Ford E-450
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 28 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 23500 |
| Engine | Triton 6.8 EFI V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
Redhawk 26XD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


