Used 2016 Jayco Melbourne 24K Motor Home Class C - Diesel
See just how fun traveling and camping across the country can be in the Jayco Melbourne 24K class C diesel motor home! This model features double slides, and plenty of interior storage space for all of your gear.
As you enter the motor home, to the right there is a 32" TV. Along the front cab you can find additional sleeping space with the cab-over bunk. In place of the cab-over bunk you can choose to have an optional front entertainment center.
The kitchen area has a dinette slide with an overhead cabinet. At night convert the dinette into a bed. On the opposite side of the motor home find a flip-up counter, single sink, two burner range, microwave, overhead cabinet where you can store dishes, and 8 cu. ft. refrigerator.
In the bathroom area you will find a toilet and shower. Around the corner there is a sink, and medicine cabinet.
Retreat to the rear bedroom for a good nights sleep on the queen bed. You will find that the slide helps to open up the floor space in the room. There is also a nightstand, and wardrobe. An additional wardrobe can be found at the foot of the bed, across from the bathroom sink.
Outside there is exterior storage and a 14' awning, plus more!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# N657
Chassis: Mercedes
Exterior Color: Soft Sand Standard, 3 choices
Interior Color: Grand Tan, Glorious Grey
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 24 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Grand Tan, Glorious Grey |
| Exterior Color | Soft Sand Standard, 3 choices |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 23874 |
| Engine | V-6 Turbo 188 hp |
| Chassis | Mercedes |
| VIN | WDAPF4CCXG9640171 |
Melbourne 24K Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


