Used 2016 Forest River RV Salem Hemisphere Hyper-Lyte 24RLSHL Travel Trailer
Looking to camp comfortably? Then look at the 24RLSHL Salem Hemisphere Hyper-Lyte travel trailer. This model features a single slide, rear living area, and enough room to comfortably move around inside.
Straight in from the entry door is a radius shower, sink, medicine cabinet, and toilet. There is a door from the bathroom leading into the front bedroom.
The bedroom greets you with a queen bed, nightstands, laundry shoot, and an overhead cabinet to keep your things organized.
Back in the kitchen and living area you will find a corner pantry, refrigerator, three burner range, microwave, double kitchen sink, extra counter space and an overhead cabinet along one side of the trailer. The opposite side has a u-dinette slide. Adjacent to to the slide find an entertainment center. Along the rear wall sit and relax on the tri-fold sofa during the day, and at night this converts into additional sleeping space.
Outside you will find exterior storage, and awning, and more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 30743
Interior Color: Amaretto, Sterling
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | Amaretto, Sterling |
| Hitch Weight | 580 lbs |
| Dry Weight | 5339 lbs |
| Cargo Capacity | 2241 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TSBZ25GU079654 |
Salem Hemisphere Hyper-Lyte 24RLSHL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


