Used 2016 Forest River RV Cedar Creek 34RL Fifth Wheel
Ask about our Guaranteed FinancingYou will find room for everything in the triple slide Cedar Creek 34RL fifth wheel from Forest River RV.
This floorplan features rear living with two lounge chairs with an end table between them and overhead cabinets. The living/kitchen area is spacious thanks to slides opposite each other. A sofa and free standing table and chairs occupy one slide. Across the RV, a fireplace, entertainment center, refrigerator, and three burner range with microwave above fill the slide. A kitchen island with large double sink, and closet round out this beautiful space. An optional dishwasher is available in the kitchen island.
Step up to a side aisle bathroom with toilet, vanity with sink, medicine cabinet, and residential shower with a seat.
Enjoy a luxurious and spacious private bedroom with a slide out queen bed with shelves on either side. You may choose to add an optional king bed. Plenty of storage options are included with a linen cabinet with hamper, a vanity at the foot of the bed and a full width wardrobe closet with drawers at one end and shelves at the other. There is even washer/dryer prep inside the wardrobe, and more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# L3133
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft |
| Hitch Weight | 2173 lbs |
| GVWR | 16173 lbs |
| Dry Weight | 11440 lbs |
| Cargo Capacity | 4674 lbs |
| Fresh Water Capacity | 69 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST/235/85R/16"G" |
Cedar Creek 34RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


