Used 2016 Fleetwood RV Bounder 33C Motor Home Class A
The Bounder 33C Fleetwood motor home features two slides for added space. In the rear of the motor home, you will find a private bedroom with a queen size bed and nightstand slide, double wardrobes, a dresser, and a 32" LED TV.
As you leave the bedroom the bath is on the right. In the bathroom you will find a linen cabinet, corner angle shower, sink, and toilet.
The living and kitchen areas offer a 40" LED TV, which can be enjoyed from any where in the front of the motor home. You will find a refrigerator, three burner range, microwave, and double kitchen sink along one side of the motor home. The opposite side features a pantry, dinette, l-sofa, and cabinet slide.
There is plenty of overhead cabinets throughout this model for storage. You also have many options that you can choose such as a front 32" LED TV, exterior entertainment center, three burner range with oven, washer and dryer, electric fireplace, residential refrigerator, facing dinette, hide-a-loft drop down queen bed, free-standing dinette with credenza or a king bed.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# UM270744
Chassis: Ford 362hp
Exterior Color: 5 choices
Interior Color: Eclectic Bronze, Mesa Granite,
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Eclectic Bronze, Mesa Granite, |
| Exterior Color | 5 choices |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 60329 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford 362hp |
| VIN | 1F66F5DY6G0A04332 |
Bounder 33C Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


