Used 2015 KZ Sportsmen Classic 16FKTH Toy Hauler Travel Trailer
GREAT PRICE LIGHTWEIGHT TOYHAULER!!! WILL NOT LAST
View all Sportsmen Classic Floorplans
2015 16FKTH Features and Options
The Sportsmen Classic 16FKTH toy hauler travel trailer by KZ offers a large ramp door for easy loading and unloading your off road toys.
In the cargo area there are two flip bed/sofas. You will also find a large closet on one side and a refrigerator on the other side.
In the front, is a two burner range, and single sink surrounded by ample counter space.
There is also a convenient toilet area located in the front of the travel trailer.
What Our Customers Are Saying
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Wilkins RV
Location: Bath, NY
Stock# 54038
Location: Bath, NY
Stock# 54038
Stock# 54038
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2015 16FKTH Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 17 ft |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 8 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Hitch Weight | 390 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2283 lbs |
| Cargo Capacity | 1217 lbs |
| Fresh Water Capacity | 10 gals |
| Grey Water Capacity | 9 gals |
| Black Water Capacity | 5 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| VIN | 4EZTK1617F5055407 |
For more information
Contact Us
Sportsmen Classic 16FKTH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


