Used 2015 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 16BHS Travel Trailer
Stepping inside the Cherokee Wolf Pup 16BHS travel trailer by Forest River you will find a front queen bed with an overhead cabinet above the bed.
In the galley there is a single sink, two burner range, and pantry on one side of the trailer, while the other side has a dinette.
In the rear of the trailer the bunk beds provide additional sleeping space for your family.
The bathroom has a toilet and tub/shower.
Come get your Cherokee Wolf Pup 16BHS and let your camping trip begin.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 3KC708B
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 424 lbs |
| GVWR | 3924 lbs |
| Dry Weight | 2800 lbs |
| Cargo Capacity | 1105 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4TCK619FK025812 |
Cherokee Wolf Pup 16BHS Reviews
-
Perfect for our family
2018 Cherokee Wolf Pup 16BHS
What I liked most: I looked a lot for a camper that would suit us best (family of 4), and this is what we chose. It’s surprisingly hard to find something that isn’t huge that uses the space this well. We can pull this with our car. Plenty of storage. The finishes look nice. The dry bath is great, we don’t miss the bathroom sink. The shower height is low but it works fine for camping. Honestly this camper has almost everything we wanted, and a few things that feel like extras. Our kids think it’s the best thing ever.
What I'd improve: There is no outdoor shower, or hose, which would have been really nice. It could use a little more clearance, but we have gotten where we wanted to go. My least favorite thing about this camper is actually the way it looks. I don’t understand why trailers always seem to look so cheesy, with giant logos and silly paint jobs, but this one is no exception. It’s a little goofy, but it’s functionality has made us embrace it.8 years ago | Erin S. from , -
Compact but we'll designed
2016 Cherokee Wolf Pup 16BHS
What I liked most: You can see a lot of thought has gone into this small end camper. The bunks and bed have been placed with space efficiency. The storage throughout actually has some nice depth.
What I'd improve: The bathroom has no sink and the shower might have some height problems for taller people11 years ago | Nate T. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


