Used 2015 Fleetwood RV Discovery 40G Motor Home Class A - Diesel
No Prep or Freight Fees, Free Loaner Car, On Site Camping. #1 Dealership 13 Years in a Row! Call today 800-335-6054.
View all Discovery Floorplans
2015 40G Features and Options
Used Fleetwood RV for sale - 2015 Fleetwood Discovery 40G is approximately 41' 4" in length with 55,809 miles and 2 slides.
Features
This RV features aluminum wheels, full body paint, hydraulic leveling jacks, 3 A/C's, diesel generator, Cummins diesel engine, Freightliner chassis, tilt/telescoping steering wheel, smart wheel, power visor, GPS, patio awning, door awning, pass through storage, water filtration system, exterior shower, exterior TV, fiberglass roof, ladder, inverter, air ride, ceramic tile, leather seating, washer/dryer, 7 foot ceiling, dual pane windows, hardwood cabinet, residential refrigerator with ice maker, 3 burner gas range, solid surface counter, king bed, bunk beds and much more
Shop hundreds of motorhomes including Diesel Pusher RVs at MHSRV! Choose from American Coach Eagle – Dream – Entegra Coach Cornerstone – Anthem – Aspire – Fleetwood Palisade – Discovery LXE – Holiday Rambler Armada – Foretravel Realm – Foretravel Realm Presidential and more. We also buy and sell quality pre-owned models such Newmar King Aire – Essex – London Aire – Mountain Aire – Dutch Star - Tiffin Zephyr – Allegro Bus – Phaeton – Prevost Liberty Lady – Millennium - Marathon – Newell and much more. Visit MHSRV.com for our complete line-up and the sale prices that have made us the #1 volume selling motor home dealership in the world 12 years in a row! For more details on this unit, our full inventory, brochures, window stickers, videos, photos, and customer reviews, visit MHSRV.com or call 800-335-6054 for the Texas location or 334-288-0331 for our Alabama location.
- Bunk Beds
- 7 Foot Ceiling
- 3 A/C's
- Hardwood Cabinets
- King Bed
- Dual Pane Windows
More About This RV
About Us
"Why Pay More? Why Settle for Less?"
What Our Customers Are Saying
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Sale Price:
$94,997
Blue Compass RV
Location: Alvarado TX
Stock# MHS44104A
Location: Alvarado TX
Stock# MHS44104A
Chassis: Freightliner XCM
Stock# MHS44104A
Chassis: Freightliner XCM
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2015 40G Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 41 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 33400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Furnace BTU | 45000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 55809 |
| Engine | Cummins ISL9 380 Hp |
| Chassis | Freightliner XCM |
| VIN | 4UZACGCYXFCGU7081 |
For more information
Contact Us
Discovery 40G Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Rear Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


