Used 2014 Jayco Redhawk 31XL Motor Home Class C
The Redhawk 31XL motor home by Jayco features two slides and a set of bunk beds for more sleeping space.
As you enter the motor home, to the right is a dinette, the opposite side has a slide with a sofa, microwave, and three burner range. You will also find adequate counter space and a double kitchen sink. On the other side is a refrigerator.
The bathroom has a shower, toilet, and sink.
In the rear bedroom there is a queen bed, and slide with a wardrobe and a set of bunk beds.
You will also find a cab over bunk and overhead TV.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home as well as exterior storage.
*Some features may be missing or unavailable on used or preowned RVs and are sold as is.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 10901U
Chassis: Ford E450
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Engine | Triton 6.8L 305HP |
| Chassis | Ford E450 |
| VIN | 1FDXE4FS3DDB28629 |
Redhawk 31XL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


