Used 2014 Jayco Redhawk 29XK Motor Home Class C
The Redhawk 29XK motor home by Jayco features a rear bedroom and a single slide.
As you enter the motor home, to the left is a nice counter area, double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. The slide has a sofa and u-dinette.
In the bathroom you will find a private toilet area with a sink. Across the hall is the shower.
Th rear bedroom is very spacious and has a comfortable queen bed, nightstand, and wardrobe.
In the front of the motor home, you will also find a cab over bunk and an overhead TV.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home as well as exterior storage.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# IGSN-13955588
Chassis: Ford E450
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Engine | Triton 6.8L 305HP |
| Chassis | Ford E450 |
Redhawk 29XK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


