Used 2013 Starcraft Autumn Ridge 289BHS Travel Trailer
View all Autumn Ridge Floorplans
2013 289BHS Features and Options
Starcraft Autumn Ridge Bunkhouse Travel Trailer w/Rear Corner Dbl. Bed Bunks, Rear Corner Bath w/Toilet, Tub/Shower & Separate Sink, Wardrobe, Pantry, Refrigerator, 3 Burner Range w/Micro., Kitchen Sink, Counter Top Extension, U-Dinette & Sofa Slideout, Overhead Cabinet Above Sofa, Ent. Center, Front Queen Bed w/Wardrobes Both Sides of Bed, Front Pass-Thru Storage, Exterior Refrig., and More! Available Options May Include: Hide-A-Bed.
What Our Customers Are Saying
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Long View RV Superstores
Location: Windsor Locks, CT
Stock# 14319A
Location: Windsor Locks, CT
Stock# 14319A
Stock# 14319A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 289BHS Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 710 lbs |
| GVWR | 8500 lbs |
| Dry Weight | 6305 lbs |
| Cargo Capacity | 2195 lbs |
| Fresh Water Capacity | 69 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 1SABS0BP3D2815181 |
For more information
Contact Us
Autumn Ridge 289BHS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


