Used 2013 Starcraft Autumn Ridge 245DS Travel Trailer
View all Autumn Ridge Floorplans
2013 245DS Features and Options
Starcraft Autumn Ridge Travel Trailer w/Rear Bath w/Tub/Shower, Toilet, Sink w/Med. Cabinet, Wardrobe, Refrigerator, 3 Burner Range w/Microwave Above, Dbl. Kitchen Sink, Overhead Cabinets, Ent. Center w/Overhead Storage, Booth Dinette Slide, Sofa w/Overhead Storage, Front Queen Bed w/Wardrobes Both Sides of Bed, Front Pass-Thru Storage and More! Available Options May Include: Free Standing Dinette & Four Chairs
What Our Customers Are Saying
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
RnR RV Center
Location: Lewiston, ID
Stock# 61145BL
Location: Lewiston, ID
Stock# 61145BL
Stock# 61145BL
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 245DS Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 515 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 5100 lbs |
| Cargo Capacity | 2400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 69 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 1SABS0BMXD28L5191 |
For more information
Contact Us
Autumn Ridge 245DS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


