Used 2011 Fleetwood RV Discovery 42C Motor Home Class A - Diesel
View all Discovery Floorplans
2011 42C Features and Options
Triple Slide Discovery Motor Home, Rear Wardrobe w/Stackable Washer/Dryer, Queen Bed w/Nightstands Slideout, Dresser, Linen Cabinet, Shower, Lav., Toilet, Double Kitchen Sink, 3-Burner Range/Refrigerator/Sofa w/Air Mattress Slideout, Dinette/2 Euro Chairs Slideout & Much More. Available Options May Include: King Bed, Sofa/Dinette Slideout, U-Shaped Dinette/Dual Recliner Slideout, Residential Refrigerator.
What Our Customers Are Saying
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Price:
$109,999
Ron Hoover RV & Marine Centers
Location: Donna
Stock# 93496
Location: Donna
Stock# 93496
Chassis: Freightliner
Exterior Color: TAN/BLACK
Interior Color: RANCH
Stock# 93496
Chassis: Freightliner
Exterior Color: TAN/BLACK
Interior Color: RANCH
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2011 42C Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | RANCH |
| Exterior Color | TAN/BLACK |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 44600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 45000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 79243 |
| Engine | Cummins 8.3L 380Hp |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4VZBT1B90BC073743 |
For more information
Contact Us
Discovery 42C Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


