Used 2008 Fleetwood RV Discovery 40X Motor Home Class A - Diesel
View all Discovery Floorplans
2008 40X Features and Options
Triple Slide, Rear Queen Bed Slide w/Nightstands & Overhead Cabinet, Dresser, LCD TV, Wardrobe, Side Isle Bath w/Angle Shower, Lav., Utility Cabinet, Med. Cabinet, Sofa Sleeper/Dbl. Kitchen Sink/3 Burner Range & 4 Door Refrig. Slideout, Booth Dinette w/Extension & Chairs & 2 Euro Recliners Slideout, Table Between Recliners, Opt. LCD TV Above Cab Area & More.
What Our Customers Are Saying
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Price:
$49,900
Bowling RVs
Location: Ottumwa
Stock# 16711
Location: Ottumwa
Stock# 16711
Chassis: Freightliner XC
Stock# 16711
Chassis: Freightliner XC
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2008 40X Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 31000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 86 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Furnace BTU | 45000 btu |
| Generator | Onan |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 52217 |
| Engine | Cummins 6.7L 350 Hp |
| Chassis | Freightliner XC |
| Horsepower | 350 hp |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
For more information
Contact Us
Discovery 40X Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


