Used 2008 Fleetwood RV Discovery 40X Motor Home Class A - Diesel
View all Discovery Floorplans
2008 40X Features and Options
Triple Slide, Rear Queen Bed Slide w/Nightstands & Overhead Cabinet, Dresser, LCD TV, Wardrobe, Side Isle Bath w/Angle Shower, Lav., Utility Cabinet, Med. Cabinet, Sofa Sleeper/Dbl. Kitchen Sink/3 Burner Range & 4 Door Refrig. Slideout, Booth Dinette w/Extension & Chairs & 2 Euro Recliners Slideout, Table Between Recliners, Opt. LCD TV Above Cab Area & More.
What Our Customers Are Saying
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Price:
$99,970
You Save: $53,975
Sale Price: $45,995
You Save: $53,975
Sale Price: $45,995
Optimum RV
Location: FL, Tallahassee
Stock# 5CR018
Location: FL, Tallahassee
Stock# 5CR018
Chassis: Freightliner XC
Stock# 5CR018
Chassis: Freightliner XC
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2008 40X Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 31000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 86 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Furnace BTU | 45000 btu |
| Engine | Cummins 6.7L 350 Hp |
| Chassis | Freightliner XC |
| VIN | 4UZACJDT48CZ65018 |
For more information
Contact Us
Discovery 40X Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


