Used 2002 Fleetwood RV Discovery 38D Motor Home Class A - Diesel
View all Discovery Floorplans
2002 38D Features and Options
Double Slide, Rear Queen Bed Slide w/Nightstands, Wardrobe, Overhead TV Cabinet, Lav., Utility Cabinet or Opt. Washer/Dryer, Angle Shower, Linen Cabinet, Private Toilet Area, Side-By-Side Refrigerator, Pantry, Double Kitchen Sink/3 Burner Range & Sofa Bed Slideout, TV Above Cab Area, J-Sofa or Opt. Recliner w/Flip-Up Table, Free Standing Dinette w/Overhead Storage and Much More.
What Our Customers Are Saying
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Price:
$28,000
Grizzly Mountain Auto & RV LLC
Location: Prineville, OR
Stock# 10527
Location: Prineville, OR
Stock# 10527
Chassis: Freightliner
Interior Color: Rainforest, Aspen Breeze, Copp
Stock# 10527
Chassis: Freightliner
Interior Color: Rainforest, Aspen Breeze, Copp
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2002 38D Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Interior Color | Rainforest, Aspen Breeze, Copp |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 26500 lbs |
| Dry Weight | 21600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Furnace BTU | 45000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 75083 |
| Engine | 7.2L 330 HP Cat. |
| Chassis | Freightliner |
| Convection Cooking | Yes |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| VIN | 4UZAAHAK82CK43150 |
For more information
Contact Us
Discovery 38D Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


