New 2026 Keystone RV Springdale Mini 1950RBS Travel Trailer
Keystone Springdale Mini travel trailer 1950RBS highlights:
- Full Rear Bath
- Pull-Out Olympic RV Queen Bed
- 10 Cu. Ft. Refrigerator
- 16' Awning with LED Lights
- Kitchen Pantry
Camping trips just got easier travel trailer that can sleep three to four each night! You'll enjoy more floor space to move about thanks to the sofa slide out, and the full bath is tucked in the back for added privacy. There is generous counter space in the kitchen, along with a two-burner cooktop and microwave oven to cook meals. Up front, you'll find a picnic table to dine at, plus a pull-out Olympic RV queen-size bed, giving you both seating and sleeping space. Dual bedside wardrobes will let you keep your clothes organized, and an exterior pass-through storage will be perfect for fishing poles, camp chairs and more!
With any Springdale Mini travel trailer by Keystone, you will enjoy lightweight towing thanks to their single axle! The XL tinted safety glass windows are ultra durable, and the power awning will provide protection from the sun as you relax in your camp chairs outside. Each model includes blackout night shades, LED lighting, plus many more interior comforts. There is also a 20K BTU furnace to keep you comfortable, plus a tankless water heater for endless hot showers!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $12,056
Sale Price: $19,976
Stock# 222180
Exterior Color: WHITE
Interior Color: DELFINO
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Interior Color | DELFINO |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 515 lbs |
| Dry Weight | 3977 lbs |
| Cargo Capacity | 1638 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Olympic RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 16' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTSGH10TW101678 |
Springdale Mini 1950RBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


