New 2026 Gulf Stream RV Conquest Class C 6220LE Motor Home Class C
Gulf Stream Conquest Class C LE Series gas motorhome 6220LE highlights:
- Semi-Private Bedroom
- Bunk Over Cab
- Full Bathroom
- Booth Dinette
This Conquest Class C LE Series gas motorhome is a real treat to have as you cross the country making your way to scenic destinations! You will find an RV queen bed in the back of this coach so that you can stop and rest your head whenever it is convenient for you, and you will also be able to whip up a meal at any time with the three-burner range in the kitchen. The refrigerator will store your dairy and produce so that it is fresh and ready to be snacked on, and you will enjoy having a closet to use for various items, like your garments or cleaning supplies.
This Gulf Stream RV Conquest Class C LE Series gas motorhomes is built with the optional Chevy chassis with a 6.6L V8 engine! Their construction also consists of a welded aluminum perimeter frame, a PVC roof membrane, and a laminated steel frame floor with a fiberglass underbelly for added protection. There is hardwood cabinetry inside, along with upgraded interior fabrics, and two decor choices to best fit your style.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# GF2602
Chassis: Chevy
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft 1 in |
| GVWR | 12500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 24 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 6.6L |
| Chassis | Chevy |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V Double Door |
| Refrigerator Size | 10.2 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 42 lbs |
| Water Heater Type | Tankless Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1GB3GSC77R1268438 |
Conquest Class C 6220LE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


