New 2026 Gulf Stream RV Conquest Class C 4237 Motor Home Class C
COME SEE THE ALL NEW ALL WHEEL DRIVE TRANSIT BY GULFSTREAM 24' LONG AND ONLY 92" WIDE 4" NARROWER THAN MOST OTHER CLASS C'S
Gulf Stream Conquest Class C gas motorhome 4237 highlights:
- Full Bath
- 52" x 72" Bed
- Refrigerator
- Cabover Bunk
This compact coach is perfect for five to six campers each night! You'll enjoy the sofa with a removable table for dining space or just relax with a good book. The overhead bunk is sure to be a hit with the little ones, and an optional TV on swing arm can be added if you want the option to watch movies in the evenings. Cook up your best meals in the galley kitchen, and freshen up daily in the full bath. There is also a rear corner 52" x 72" bed with an overhead cabinet for your personal belongings!
Each one of these Gulf Stream RV Conquest Class C gas motorhomes is built with a Cradle of Strength® on either the Ford E350, E450 or Ford Transit chassis depending on the model! Their construction also consists of a welded aluminum perimeter frame, an EPDM rubber roof, and high gloss white fiberglass sidewalls with Azdel substrate to prevent rotting. The included Conquest Luxury Package comes with vinyl flooring throughout for an easier clean, upgraded designer graphics, a dual-mounted stereo, and a back-up camera for easy parking.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# GF2607
Chassis: Ford Transit
| Sleeps | 5 |
| Length | 23 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Dry Weight | 8715 lbs |
| Cargo Capacity | 2285 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 20 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Chassis | Ford Transit |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Full |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 42 lbs. |
| Water Heater Type | Tankless |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1FDRU8PG3SKA41304 |
Conquest Class C 4237 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


