New 2026 Forest River RV Salem Hemisphere Hyper-Lyte 24RBHL Travel Trailer
"Adventure on a Budget
2026 24RBHL Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Zoomers RV
Location: Lamoni, IA
Stock# LM2845
Location: Lamoni, IA
Stock# LM2845
Stock# LM2845
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 24RBHL Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 925 lbs |
| Dry Weight | 6228 lbs |
| Cargo Capacity | 1697 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LED Smart TV |
| Awning Info | 19' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 4X4TSBZ2XTU094192 |
For more information
Contact Us
Salem Hemisphere Hyper-Lyte 24RBHL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


