New 2026 Forest River RV No Boundaries NB18.3 Beast Mode Travel Trailer
BEAST MODE CURTSUSPENSION / FULL REAR BATH / THEATER SEATING / 400W SOLAR PANEL AND 2000 WATE INVERTER
View all No Boundaries Floorplans
2026 NB18.3 Beast Mode Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 NO-BO 18.3-BM
- MOSSY CLOUD INTERIOR DÉCOR
- C-SERIES PACKAGE
- EXTEDNED SEASON READY -LAMINATED WALL W/ ALUMINUM CONSTRUCTION
- & AZDEL COMPOSITE SUBSTRATE, PASS THRU
- LIGHTING. FULLY ENCLOSED UNDERBELLY WI
- RADIANT FOIL FOR ADDED INSULATION, COLD
- WEATHER PACKAGE: 12V HEATED TANK PADS &
- FORCED AIR, TPMS WITH WIRELESS DISPLAY,
- BATTERY DISCONNECT, 15K NC, CENTRAL
- VACUUM SYSTEM & HOSE KIT, C-SERIES
- VERSATILE DINETTE LEG MECHANISM (WHERE
- APPLICABLE), C-SERIES QUEEN BED, C-SERIES 2”
- RECEIVER FOR EXTERIOR STORAGE SOLUTIONS
- (WHERE APPLICABLE), C-SERIES RUGGED TIRE &
- WHEEL PACKAGE (SPARE TIRE INCLUDED), CSERIES
- ALL IN ONE: MICROWAVE & AIRFRYER, CSERIES
- MULTIFUNCTIONAL SINK FOR MAXIMUM
- KITCHEN UTILIZATION (WHERE APPLICABLE), CSERIES
- SOLAR PACKAGE: 200W PANEL, 30A
- CHARGE CONTROLLER. 2000W INVERTER PREP,
- C-SERIES SOLID SURFACE ENTRY STEPS, CSERIES
- FURNITURE SYSTEM -- INNOVATIVE
- JACKNIFE SOFA DESIGN & THEATER SEATING
- (WHERE APPLICABLE), C-SERIES MANUAL STAB
- JACK IMPACT BIT, C-SERIES BLUETOOTH
- SPEAKER, C-SERIES OUTDOOR KITCHEN, CSERIES
- FIBERGLASS FRONT CAP (N/A 10 SERIES)
- SINGLE AXLE BEAST MODE PACKAGE
- BEAST MODE INDEPENDENT SUSPENSION,
- ADDITIONAL 200W PANEL (TWO 200W PANELS TOTAL), 2000W INVERTER
- THEATER SEAT IPO JACK KNIFE SOFA
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Price:
$46,183
You Save: $13,188
Sale Price: $32,995
You Save: $13,188
Sale Price: $32,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39319
Location: Turlock, CA
Stock# 39319
Stock# 39319
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 NB18.3 Beast Mode Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 615 lbs |
| GVWR | 5485 lbs |
| Dry Weight | 4341 lbs |
| Cargo Capacity | 1144 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 13' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 212900 |
For more information
Contact Us
No Boundaries NB18.3 Beast Mode Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


