New 2026 Forest River RV No Boundaries NB18.0 Beast Mode Travel Trailer
BEAST MODE CURTSUSPENSION / THEATER SEATING / TWO 200 WATT SOLAR / 2000 W INVERTER !!
View all No Boundaries Floorplans
2026 NB18.0 Beast Mode Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 NO-BO 18.0-BM
- MOSSY CLOUD INTERIOR DÉCOR
- C-SERIES PACKAGE
- EXTENDED SEASON READY-(ALUMINUM FRAMED FLOOR WITH BLOCK FOAM INSULATION, SEALED UNDERSELLY WITH FORCED HEAT & RADIANT FOIL BARRIER, 12V TANK HEATERS}, LIGHTING, ALL TERRAIN TIRES W/ TPMS, 200 WATT SOLAR
- PANEL & 30 AMP CONTROLLER, SOLAR INVERTER PREP, 15K BTU A/C, CENTRAL VAC SYSTEM, 12V REFRIGERATOR, UPGRADED SLOW CLOSE SHOWER DOOR (SELECT MODELS},SURF(X}® SEAMLESS COUNTERTOPS, AIR FRYER MICROWAVE, UPGRADED DINETTE PEDESTAL LEG (SELECT MODELS}, LARGE KITCHEN SINK W/ CUP WASHER, BLUE TOOTH AUDIO W/ MARINE GRADE SPEAKERS, SOLID ENTRY STEP(S}, OUTDOOR KITCHEN,TANKLESS WATER HEATER,
- HOT & COLD EXTERIOR SPRAY PORT, POWER
- TONGUE JACK, SLAM LATCH BAGGAGE DOORS, ELECTRIC AWNING W/ LED LIGHT STRIP, BLACK GLASS FRICTION HINGE ENTRY DOOR(S), ROOF LADDER PREP, REAR CAMERA PREP, BATTERY DISCONNECT, INTERIOR & EXTERIOR MOTION LIGHTING, INTERIOR & EXTERIOR USB-C PORTS, 2" REAR ACCESSORY HITCH (SELECT MODELS),
- SUPERIOR LAMINATED CONSTRUCTION
- FEATURING AZDEL COMPOSITE PANELS
- SINGLE AXLE BEAST MODE PACKAGE
- BEAST MODE INDEPENDENT SUSPENSION,
- ADDITIONAL 200 WATT SOLAR PANEL (400 WATTS
- TOTAL), 2000 WATT INVERTER W/ CONTROLLER,
- FRESH WATER FILTER, MAXXAIR VENT COVER
- THEATER SEAT lPO JACK KNIFE SOFA
- RVIASEAL
What Our Customers Are Saying
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Price:
$41,847
You Save: $10,852
Sale Price: $30,995
You Save: $10,852
Sale Price: $30,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 38941
Location: Turlock, CA
Stock# 38941
Stock# 38941
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 NB18.0 Beast Mode Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 19 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 530 lbs |
| Dry Weight | 5380 lbs |
| Cargo Capacity | 4109 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 12' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 212492 |
For more information
Contact Us
No Boundaries NB18.0 Beast Mode Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Outdoor Kitchen Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


