New 2026 Forest River RV Grand Surveyor 253RLS Travel Trailer
Forest River Grand Surveyor Travel Trailer 253RLS Highlights
Private Front Suite with Custom King Bed
Dual Entry Doors (Direct Bedroom & Living Access)
Spacious Walk-Through Bathroom
Deluxe Outdoor Kitchen with Gas Griddle
21' Power Awning with LED Lighting
Theater Seating & Electric Fireplace
Camping at your favorite site has never been more relaxing than in this expertly designed rear-living travel trailer. The floorplan comfortably sleeps five to six people, anchored by a front master bedroom featuring a luxury custom king bed. One of the standout conveniences is the dual entry door system, allowing you to enter the bedroom directly from the outside or use the main rear entrance. The walk-through bath serves as a spacious bridge between the living area and the bedroom, providing easy access for everyone on board.
The main living area is opened up by a large slide-out that houses premium theater seating and a versatile U-shaped dinette. The chef of the group can choose between the indoor kitchen—complete with a residential range and a large kitchen pantry—or the deluxe outdoor kitchen, which includes a gas griddle, sink, and refrigerator. After a day of exploring, you can cozy up by the electric fireplace or enjoy a movie on the HD TV, all within a climate-controlled, high-end environment.
Turn-Key Quality & All-Season Build
Every Grand Surveyor is built with a "no-compromise" approach to durability, featuring Azdel composite walls that are lighter and more rot-resistant than wood, along with a gel-coated fiberglass front cap and a striking automotive-style tinted windshield. Towing is a breeze thanks to American-made Goodyear® tires and a power tongue jack with an integrated hitch light. The exterior is further enhanced by slam-latch baggage doors, a 2" rear accessory hitch for bike racks, and an exterior spray port for quick cleanups.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $16,885
Sale Price: $39,900
Stock# NT052839
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 815 lbs |
| Dry Weight | 6368 lbs |
| Cargo Capacity | 1447 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR HD TV |
| Awning Info | 21' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TSVA27TL052839 |
Grand Surveyor 253RLS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


