New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 17SC Travel Trailer
SUV Towable / Solar / Rear Kitchen / Bar Top Seating / Walk-Through Bathroom / Queen Bedroom
Options Added:
Advantage Package*
Camping Package*
Safety Package*
Wolf Pup Limited Package*
Flip Down Travel Rack
RVIA Seal
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 17SC highlights:
- Walk-Thru Bath
- Outside Storage
- Rear Kitchen
- Sofa Slide Out
Convenient camping is found with this lightweight travel trailer! Once you arrive at your destination, put out the power awning, then make lunch on the exterior mini kitchen. Inside, you can dine at the bar top with stools, freshen up in the tub/shower, and sleep soundly on the queen bed in the master bedroom. There is also a sofa slide out to provide additional seating, sleeping, and interior space! And you're sure to find plenty of storage spaces both inside and outside, including a rear storage rack!
Each of these Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailers and toy haulers are designed to be lightweight and easy to tow, making them ideal for both first time and experienced RV owners. They are fully self contained with ample tank capacities, generous storage space, and practical amenities that make traveling comfortable and convenient. Inside, you will find a full kitchen and bathroom setup that makes life at the campground simple and enjoyable. Many models also feature solar reflective tinted safety glass windows and durable roof construction designed to improve comfort and long term performance on the road. Outside, the full length power awning creates a welcoming space where you can relax, cook, or spend time with friends and family at the campsite.
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,490 or $28/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.99% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $19,979
Sale Price: $23,900
Stock# TY042266
Interior Color: Grand Canyon
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | Grand Canyon |
| Hitch Weight | 460 lbs |
| GVWR | 5540 lbs |
| Dry Weight | 4270 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 11' Full Length Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 200 watts |
Cherokee Wolf Pup 17SC Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


