New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 17JW Travel Trailer
Double Bunks with Slideout!
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 17JW highlights:
- Double-Size Bunk Beds
- Queen Bed
- U-Shaped Dinette
- Outside Mini Kitchen
- Outside Storage
This family travel trailer is ready to head to the campground whenever you are! The kiddos can sleep on the set of double-size bed bunks and you can sleep on the front queen bed, plus the U-shaped dinette slide can also transform into an extra sleeping space when you aren't using it to enjoy a meal prepared with the high output cooktop. You can also prepare your delicious meals at the outside mini kitchen and stay protected by the power awning. The exterior not only has outside storage and an outside TV mount, but also features an outside storage plus door for access to the storage space underneath the bottom bunk bed. The rear corner bath allows everyone to stay clean and refreshed while you camp.
Each one of these Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailers are lightweight and easy to tow! They are fully self contained with ample tank capacities, an abundance of storage space, and filled with at home amenities. The aerodynamic smooth radius front profile, the Power Gear frame technology, and the space saver rail design make them easier to maneuver. You will also appreciate the seamless roofing membrane with heat reflectivity to keep the sun from making your unit a hot box. The tongue and groove plywood flooring will hold up for years of fun and the USB charging stations help to keep your electronics at 100% while you're away. Come find the best model for you today!
Experience a Stress-Free RV Purchase at Lightnin RV
Looking for a no-pressure dealership to find your ideal RV for sale? At Lightnin RV, we offer a stress-free RV buying experience, where you can make an informed decision at your own pace. As a local, family-owned RV dealership, we prioritize your satisfaction and provide a personalized RV shopping experience that you won’t find at larger dealerships.
We proudly offer a wide selection of new travel trailers, toy haulers, fifth wheels, as well as used travel trailers and motorhomes. Whether you’re looking for a new RV for sale or a used RV for sale, our inventory includes affordable RVs that fit your lifestyle and budget.
By purchasing from a small RV dealer like us, you benefit from lower RV prices and avoid the high-pressure sales tactics often found at bigger dealerships. Our knowledgeable team is ready to help you find the perfect motorhome, fifth-wheel RV, travel trailer, or toy hauler to suit your needs.
Our commitment to you doesn’t end at the sale—count on exceptional post-purchase service and support, including RV maintenance, repair services, and accessories to keep your RV in top condition.
Call us today at 770-963-9889 to learn more about our competitive RV pricing and discover a new level of comfort in your RV journey.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# NT9196
Exterior Color: WHT
Interior Color: GRAND CANYON
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Interior Color | GRAND CANYON |
| Exterior Color | WHT |
| Hitch Weight | 607 lbs |
| GVWR | 5707 lbs |
| Dry Weight | 4311 lbs |
| Cargo Capacity | 1396 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency Residential |
| Refrigerator Size | 7.1 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2CKFC3TY039196 |
Cherokee Wolf Pup 17JW Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


