New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 16LP Travel Trailer
"Guaranteed, Lowest Price in California"/ POWER AWNING & POWER STABILIZER JACKS / 13.5 K ROOF AC/ TWO BURNER GAS COOKTOP!!
View all Cherokee Wolf Pup Floorplans
2026 16LP Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 CHEROKEE 19LP
- GRAND CANYON PACKAGE
- RIVA SEAL
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Price:
$23,199
You Save: $8,704
Sale Price: $14,495
You Save: $8,704
Sale Price: $14,495
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 38508
Location: Turlock, CA
Stock# 38508
Stock# 38508
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 16LP Specifications
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 400 lbs |
| GVWR | 3900 lbs |
| Dry Weight | 3039 lbs |
| Cargo Capacity | 861 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 12' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 040373 |
For more information
Contact Us
Cherokee Wolf Pup 16LP Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunkhouse Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


