New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 16FQW Travel Trailer
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 16FQW highlights:
- Rear Bathroom
- Booth Dinette
- Outside Mini Kitchen
- Outside Shower
This Wolf Pup travel trailer has a simple layout with the bed in the front and the bathroom in the rear. The front queen bed includes overhead storage, while the main living space has a booth dinette that can also be used for additional sleeping.
The kitchen is positioned along the main wall and includes a refrigerator, cooktop, microwave, and storage for food and gear. In the rear, the full bathroom includes a tub/shower, toilet, and sink.
Outside, there is a mini kitchen for cooking outdoors, a power awning for shade, and exterior storage for larger items. Overall, the layout is straightforward and designed to keep everything easy to access in a smaller, towable unit.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $18,935
Sale Price: $20,995
Stock# 1193
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 445 lbs |
| GVWR | 5545 lbs |
| Dry Weight | 3619 lbs |
| Cargo Capacity | 1926 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 12' Full Length Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT2CKEC8TY042631 |
Cherokee Wolf Pup 16FQW Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


