New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 16FQW Travel Trailer
View all Cherokee Wolf Pup Floorplans
2026 16FQW Features and Options
The 16FQ features a huge queen bed in a compact single axle form factor. A large kitchen boasting a flush mount glass cook top, huge sink, ample counter space, and 10.3 cu.ft. double door refrigerator. The rear bathroom showcases a large sink area with cabinet storage below. Exterior features include a full size power awning, outside mini kitchen, MORryde stable step, RVQ quick connect system, standard coach stabilizing system, and LED lighting.
What Our Customers Are Saying
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Price:
$38,949
You Save: $15,969
Sale Price: $22,980
You Save: $15,969
Sale Price: $22,980
Blue Compass RV
Location: Wheat Ridge CO
Stock# T144398
Location: Wheat Ridge CO
Stock# T144398
Stock# T144398
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 16FQW Specifications
| Length | 22 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Hitch Weight | 445 lbs |
| GVWR | 5545 lbs |
| Dry Weight | 3619 lbs |
| Cargo Capacity | 1926 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Awning Info | 12 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 5ZT2CKEC7TY042393 |
For more information
Contact Us
Cherokee Wolf Pup 16FQW Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


