New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 16FQW Travel Trailer
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 16FQW highlights:
- Rear Bathroom
- Booth Dinette
- Outside Mini Kitchen
- Outside Shower
You will love camping in this travel trailer with a front queen bed. Freshen up each morning in the full rear bathroom with the tub/shower, a toilet, and sink. Fill your bellies with the perishables stored in the refrigerator and cook them on the cooktop then enjoy them at the booth dinette. You could even prepare a meal while breathing in some fresh air at the outside mini kitchen while staying protected by the 12' power awning. Easily store all of your outdoor gear in the outside storage area too!
Each of these Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailers and toy haulers are designed to be lightweight and easy to tow, making them ideal for both first time and experienced RV owners. They are fully self contained with ample tank capacities, generous storage space, and practical amenities that make traveling comfortable and convenient. Inside, you will find a full kitchen and bathroom setup that makes life at the campground simple and enjoyable. Many models also feature solar reflective tinted safety glass windows and durable roof construction designed to improve comfort and long term performance on the road. Outside, the full length power awning creates a welcoming space where you can relax, cook, or spend time with friends and family at the campsite.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $19,462
Sale Price: $20,149
Stock# 58170
Exterior Color: WHITE
Interior Color: GRAND CANYON
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Interior Color | GRAND CANYON |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 445 lbs |
| GVWR | 5545 lbs |
| Dry Weight | 3619 lbs |
| Cargo Capacity | 1926 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 12' Full Length Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT2CKEC8TY041852 |
Cherokee Wolf Pup 16FQW Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


