New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 16CM Travel Trailer
Outdoor Mini Kitchen / Queen Bed / Rear Dinette / Mid Living / ½ Ton Towable
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 16CM highlights:
- Walk-Thru Bath
- Outside Storage
- Kitchen Pantry
- Dual Bedroom Wardrobes
Options Added:
Advantage Package*
Camping Package*
Safety Package*
Wolf Pup Limited Package*
Flip Down Travel Rack
RVIA Seal
Convenient camping is found with this lightweight travel trailer! Once you arrive at your destination, put out the 15' power awning, then make lunch on the exterior mini kitchen. Inside, you can dine at the booth dinette, freshen up in the tub/shower, and sleep soundly on the queen bed in the master bedroom. And you're sure to find plenty of storage spaces both inside and outside.
Each of these Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailers and toy haulers are designed to be lightweight and easy to tow, making them ideal for both first time and experienced RV owners. They are fully self contained with ample tank capacities, generous storage space, and practical amenities that make traveling comfortable and convenient. Inside, you will find a full kitchen and bathroom setup that makes life at the campground simple and enjoyable. Many models also feature solar reflective tinted safety glass windows and durable roof construction designed to improve comfort and long term performance on the road. Outside, the full length power awning creates a welcoming space where you can relax, cook, or spend time with friends and family at the campsite.
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,490 or $28/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.99% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $18,145
Sale Price: $20,900
Stock# TY042508
Interior Color: Grand Canyon
| Sleeps | 3 |
| Length | 23 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | Grand Canyon |
| Hitch Weight | 426 lbs |
| GVWR | 5526 lbs |
| Dry Weight | 3801 lbs |
| Cargo Capacity | 1725 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 12' Full Length Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 200 watts |
Cherokee Wolf Pup 16CM Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


