New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 16CM Travel Trailer
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 16CM highlights:
- Walk-Thru Bath
- Outside Storage
- Kitchen Pantry
- Dual Bedroom Wardrobes
Convenient camping is found with this lightweight travel trailer! Once you arrive at your destination, put out the 15' power awning, then make lunch on the exterior mini kitchen. Inside, you can dine at the booth dinette, freshen up in the tub/shower, and sleep soundly on the queen bed in the master bedroom. And you're sure to find plenty of storage spaces both inside and outside.
Each of these Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailers and toy haulers are designed to be lightweight and easy to tow, making them ideal for both first time and experienced RV owners. They are fully self contained with ample tank capacities, generous storage space, and practical amenities that make traveling comfortable and convenient. Inside, you will find a full kitchen and bathroom setup that makes life at the campground simple and enjoyable. Many models also feature solar reflective tinted safety glass windows and durable roof construction designed to improve comfort and long term performance on the road. Outside, the full length power awning creates a welcoming space where you can relax, cook, or spend time with friends and family at the campsite.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# T5126
Exterior Color: Blue
Interior Color: Brown
| Sleeps | 3 |
| Length | 23 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | Brown |
| Exterior Color | Blue |
| Hitch Weight | 426 lbs |
| GVWR | 5526 lbs |
| Dry Weight | 3820 lbs |
| Cargo Capacity | 1706 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 12' Full Length Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 200 watts |
Cherokee Wolf Pup 16CM Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


