New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 16BHSW Travel Trailer
At under 3,600 lbs dry, most half-ton trucks can tow this without an upgrade or a second-guessing moment on the road.
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 16BHSW highlights:
- Bunk Beds
- Queen Bed
- Outside Storage
- Outside Mini Kitchen
The whole family can sleep comfortably in this travel trailer! It has a set of bunk beds for the kids to sleep on, and you can sleep comfortably on the front queen bed with overhead cabinets and a shelf. There is even an exterior storage plus door that accesses the storage space under the bottom bunk. The chef will enjoy preparing their best home cooked meals either indoors with the high output cooktop or at the outside mini kitchen while staying protected by the 12' power awning!
Each of these Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailers and toy haulers are designed to be lightweight and easy to tow, making them ideal for both first time and experienced RV owners. They are fully self contained with ample tank capacities, generous storage space, and practical amenities that make traveling comfortable and convenient. Inside, you will find a full kitchen and bathroom setup that makes life at the campground simple and enjoyable. Many models also feature solar reflective tinted safety glass windows and durable roof construction designed to improve comfort and long term performance on the road. Outside, the full length power awning creates a welcoming space where you can relax, cook, or spend time with friends and family at the campsite.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $16,780
Sale Price: $20,415
Stock# NR1942
Exterior Color: GRAND CANYON
Interior Color: GRAND CANYON
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Interior Color | GRAND CANYON |
| Exterior Color | GRAND CANYON |
| Hitch Weight | 475 lbs |
| GVWR | 5575 lbs |
| Dry Weight | 3594 lbs |
| Cargo Capacity | 1981 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 23 gals |
| Black Water Capacity | 23 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 12' Full Length Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT2CKEC3TY042603 |
Cherokee Wolf Pup 16BHSW Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


