New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 14RKLP Travel Trailer
Rear Bath / Rear Kitchen / Queen Bed / 9' Awning
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 14RKLP highlights:
- Sofa
- Queen Bed
- Outside Storage
- 9' Exterior awning
Options Added:
RVIA Seal
You will be enchanted by this travel trailer! The bathroom is equipped with everything you need for a comfortable stay. The kitchen is equipped with a microwave for quick reheating, and a cooktop for preparing meals. The sofa provides a comfortable seating area for relaxation and an extra sleeping area. Overhead cabinets and a shelf provide additional storage for essentials, cookware, and dishes. The queen-sized bed allows a comfortable sleeping space, perfect for unwinding after a long day.
Each of these Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailers and toy haulers are designed to be lightweight and easy to tow, making them ideal for both first time and experienced RV owners. They are fully self contained with ample tank capacities, generous storage space, and practical amenities that make traveling comfortable and convenient. Inside, you will find a full kitchen and bathroom setup that makes life at the campground simple and enjoyable. Many models also feature solar reflective tinted safety glass windows and durable roof construction designed to improve comfort and long term performance on the road. Outside, the full length power awning creates a welcoming space where you can relax, cook, or spend time with friends and family at the campsite.
A 5 year protection plan can be added to this camper for $1,799 or $23/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.99% APR for 120/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $15,971
Sale Price: $14,900
Stock# TY041906
Interior Color: Grand Canyon
| Sleeps | 3 |
| Length | 17 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Interior Color | Grand Canyon |
| Hitch Weight | 350 lbs |
| GVWR | 3830 lbs |
| Dry Weight | 2635 lbs |
| Cargo Capacity | 1195 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 9' Full Length Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Cherokee Wolf Pup 14RKLP Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


