New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 14RKLP Travel Trailer
Door Crasher Special
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 14RKLP highlights:
- Sofa
- Queen Bed
- Outside Storage
- 9' Exterior awning
You will be enchanted by this travel trailer! The bathroom is equipped with everything you need for a comfortable stay. The kitchen is equipped with a refrigerator for keeping drinks and perishables fresh, a microwave for quick reheating, and a cooktop for preparing meals. The sofa provides a comfortable seating area for relaxation and an extra sleeping area. Overhead cabinets and a shelf provide additional storage for essentials, cookware, and dishes. The queen-sized bed allows a comfortable sleeping space, perfect for unwinding after a long day.
Each one of these Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailers and toy hauler are lightweight and easy to tow! They are fully self-contained with ample tank capacities, an abundance of storage space, and filled with at home amenities. The full bath and kitchen amenities will make life at the campground easier than ever, and the outdoor patio awning will provide an inviting outdoor space!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $11,778
Sale Price: $22,100
Stock# DC0006
| Sleeps | 3 |
| Length | 17 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Hitch Weight | 350 lbs |
| GVWR | 3850 lbs |
| Dry Weight | 2654 lbs |
| Cargo Capacity | 1196 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 9' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Cherokee Wolf Pup 14RKLP Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


