New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 14RKLP Travel Trailer
Easily SUV Towable / Rear Kitchen / Rear Bath / Front Queen Bed
Options Added:
RVIA Seal
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 14RKLP highlights:
- Sofa
- Queen Bed
- Outside Storage
- 9' Exterior awning
You will be enchanted by this travel trailer! The bathroom is equipped with everything you need for a comfortable stay. The kitchen is equipped with a refrigerator for keeping drinks and perishables fresh, a microwave for quick reheating, and a cooktop for preparing meals. The sofa provides a comfortable seating area for relaxation and an extra sleeping area. Overhead cabinets and a shelf provide additional storage for essentials, cookware, and dishes. The queen-sized bed allows a comfortable sleeping space, perfect for unwinding after a long day.
Each one of these Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailers and toy hauler are lightweight and easy to tow! They are fully self-contained with ample tank capacities, an abundance of storage space, and filled with at home amenities. The full bath and kitchen amenities will make life at the campground easier than ever, and the outdoor patio awning will provide an inviting outdoor space!
A 5 year protection plan can be added to this camper for $1,799 or $23/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.99% APR for 120/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $15,971
Sale Price: $14,900
Stock# TY041902
Interior Color: Grand Canyon
| Sleeps | 3 |
| Length | 17 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Interior Color | Grand Canyon |
| Hitch Weight | 350 lbs |
| GVWR | 3830 lbs |
| Dry Weight | 2635 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 9' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Cherokee Wolf Pup 14RKLP Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


