New 2026 Fleetwood RV Bounder 33C Motor Home Class A
Fleetwood Bounder Class A gas motorhome 33C highlights:
- King Memory Foam Mattress
- Bedroom TV
- Fireplace
- Residential Refrigerator
- Cab Pedestal Table
- Jackknife Sofa
Get ready to live in this coach with all the amenities of home, yet your destination can change when you like! The rear bedroom offers a slide out king bed with CPAP storage above, plus wardrobes, a dresser and an LED TV to watch at night. The full bathroom offers a 24" x 40" shower with a seat so you can relax after shopping in town or hiking the trails. When you get hungry, the full kitchen offers a residential refrigerator, a convection microwave and pantry for all your goodies. The jackknife sofa and end table are across from the LED TV with a fireplace below for a great place to watch your shows, and the rest EZ dinette gives you a place to dine and even work if you need to. You can also enjoy your coffee while sitting in the driver and passenger seats that swivel with a pedestal table in between.
With any Bounder Class A gas motorhome by Fleetwood, you can travel in luxury and style with the power you desire to enjoy the ride as much as the destination. Beginning with a 5.5kW generator with auto gen start paired with a 2000W inverter means your coffee maker, microwave, and devices run smoothly. Advanced Vehicle Safety, adds peace of mind on the road with modern driver-assist features that help you stay confident behind the wheel from highway cruising to tight campground turns. Plus, you can stay connected with Winegard 360+ with 4G Gateway, 5G ready, and an HD antenna. Inside, MultiPlex house controls put lighting, HVAC, tanks, and more at your fingertips with intuitive touch panels for easy monitoring and adjustments. Plus, black MCD blackout shades drop the light and add privacy in seconds, turning bright mornings into sleep-in days and busy campgrounds into your own private retreat.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $71,624
Sale Price: $209,995
Stock# M7520
Chassis: Ford F-53
Interior Color: Seats Not Included (No Pedestal)
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Seats Not Included (No Pedestal) |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | Ford 7.3L Triton V8 |
| Chassis | Ford F-53 |
| Horsepower | 335 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 208 in |
| Available Beds | RV King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 8000 lbs |
| Axle Weight Rear | 15000 lbs |
| LP Tank Capacity | 25 gals |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 160 cu. ft. |
| TV Info | LED TV; LR, BR, Ext. |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lighting and Motion Sensor |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 26000 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 100 watts |
| VIN | 1F66F5DN5S0A05373 |
Bounder 33C Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


