New 2026 Ember RV Overland Series 221MSL Travel Trailer
Kayak/Bike Storage Door / Two Jack-Knife Sofas / Full Bath / Max Solar Package :270Ah 12V Lithium Battery / 1200 W Solar Panel / 3000W Inverter
View all Overland Series Floorplans
2026 221MSL Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 221MSL Overland Travel Trailer
- Graphite Interior Color
- Luxury Package (Mandatory)
- Overland Package (Mandatory)
- Max Solar Package (Mandatory)
- Caravan Window Package (Mandatory)
- Safety First Package (Mandatory)
- RVIA Seal
What Our Customers Are Saying
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Price:
$87,979
You Save: $25,984
Sale Price: $61,995
You Save: $25,984
Sale Price: $61,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39204
Location: Turlock, CA
Stock# 39204
Stock# 39204
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 221MSL Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 715 lbs |
| GVWR | 7550 lbs |
| Dry Weight | 5850 lbs |
| Cargo Capacity | 1700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 16" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Truma Combi Comfort Plus |
| AC BTU | 18000 btu |
| TV Info | LR 12V LED HDTV |
| Awning Info | 18' Electric w/ Dimmable LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 003911 |
For more information
Contact Us
Overland Series 221MSL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


