New 2026 Ember RV Overland Series 191MSL Travel Trailer
Kayak/Bike Storage Door / Two Jack-Knife Sofas / Full Bath / Max Solar Package :270Ah 12V Lithium Battery / 1200 W Solar Panel / 3000W Inverter
View all Overland Series Floorplans
2026 191MSL Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
2026 OVERLAND 191MSL
DESCRIPTION
LUXURY PACKAGE (MANDATORY)
OVERLAND PACKAGE (MANDATORY)
MAX SOLAR PACKAGE (MANDATORY)
CARAVAN WINDOW PACKAGE (MANDATORY)
SAFETY FIRST PACKAGE (MANDATORY)
RIVA SEAL
What Our Customers Are Saying
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Price:
$81,733
You Save: $23,738
Sale Price: $57,995
You Save: $23,738
Sale Price: $57,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 38975
Location: Turlock, CA
Stock# 38975
Stock# 38975
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 191MSL Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 620 lbs |
| GVWR | 6105 lbs |
| Dry Weight | 4885 lbs |
| Cargo Capacity | 1220 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 16" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Truma Combi Comfort Plus |
| AC BTU | 18000 btu |
| TV Info | LR 12V LED HDTV |
| Awning Info | 14' Electric w/ Dimmable LED Light |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 003892 |
For more information
Contact Us
Overland Series 191MSL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


