New 2026 Ember RV Overland Series 190MSL Travel Trailer
Kayak/Bike Storage Door / Two Jack-Knife Sofas / Full Bath / Max Solar Package :270Ah 12V Lithium Battery / 1200 W Solar Panel / 3000W Inverter
View all Overland Series Floorplans
2026 190MSL Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 OVERLAND 190MSL
- Luxury Package (Mandatory)
- Overland Package (Mandatory)
- Max Solar Package (Mandatory)
- Caravan Window Package (Mandatory)
- Safety First Package (Mandatory)
- RVIA Seal
- Luxury Package (Mandatory): Solid Surface Countertops with Stainless Steel Sinks (Kitchen and Bath). Truma Combi Comfort Plus 20,400 BTU Water Heater/Furnace. Futrion Chill Cube -Whisper Quiet" Variable Speed Compressor 18,000 STU Ai, Conditioner with Remote Control, "Stargazer" Dual Pane Acrylic Skylight wilh lnlegrated sc,een and Shade. 60" x 80" Residenlial-Sized Queen Bed (NIA 240TKRI, EmberLink"' Smart RV Control System. Air Fryer Convection Mie
- Overland Package (Manda1Jm1: CURT Independent Suspension with Heavy-Duty Coil Spring and Oual Shock Absorbers (each wheel). Laminated Azdel® Composite Walls and Rooftop. Evermore"' Composite Flooring. 6-Sided Aluminum Frame Construction with Powder-coated Exoskeleton, Nitro-Filled 16" Hankook® Oynapro® AT2 Xlreme Off-Road Tires (including spare, MAOE IN USA!), Custom Slacked-out Aluminum Rims (including spare), lockable Tread Lock "' Wheel Brake. Trailblazer'" Heavy-Duty Offroad Tube Steel Chassis, Frame-integrated 300# Accessory Receiver (NIA 240TKR), VersaCoupler® Height-Adjustable Boll-On Hitching System, Tongue-Mounted Aluminum Gear Box, Steel Fenders/Wheel Wells. Fully Adjustable Entrance Slaps with Safe-T Rail Folding Handrail, Low-profile 12V Rooftop Fans. XL Fresh Water Tank. Thermostalically-controlled 12V Tank Healers, Starlink Cable Prep
- ¥•• Solu: fac:bqe jMpdf!Ol'.)'I: 1200W Rooftop Solar (Six 200W Panels). 3000W Vlctron® Inverter with Cerbo Communication Center. 270Ah Deep Cycle 12V Battle Born® Gamechanger liFeP04 Sanery, Three Victron® 81ue1ooth® MPPT Controllers, REDARC® DC to DC Trailer Battery Charger. PV and Cold Weather Disconnects, Side and Rooftop Solar Ports
- Caravan Window Pac??aqe !Mandatory): Dual-Pane Ae
- Saletv First Package !Mandatory): Tire Pressure Monitoring System (TPMS). High-Visibility LEO Exterior Lighting. Back-Up Light. Smoke/CO/LP Detectors. Fire Extinguisher. Pre-Wired For Rear/Side Observation Camera
What Our Customers Are Saying
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Price:
$78,439
You Save: $23,444
Sale Price: $54,995
You Save: $23,444
Sale Price: $54,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 38116
Location: Turlock, CA
Stock# 38116
Stock# 38116
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 190MSL Specifications
| Sleeps | 5 |
| Length | 22 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 565 lbs |
| GVWR | 5930 lbs |
| Dry Weight | 4580 lbs |
| Cargo Capacity | 1350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 16" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Truma Combi Comfort Plus |
| AC BTU | 18000 btu |
| TV Info | LR 12V LED HDTV |
| Awning Info | 14' Electric w/ Dimmable LED Light |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 003712 |
For more information
Contact Us
Overland Series 190MSL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


