New 2026 Dutchmen RV Aspen Trail LE 26RL Travel Trailer
REAR LIVING AREA / FRONT QUEEN BED / POWER STABILZIER JACKS / SLIDE TOPPER / SOLAR SYSTEM !!!
View all Aspen Trail LE Floorplans
2026 26RL Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 ASPENTRAIL 26RL
- Decor - Aspen Trail – Stone
- Aspen Trail Upgrade Package
- Power Tongue Jack
- 15K A/C
- Electric Stabilizer Jacks
- Solar Panel System
- Power Awning with LED Lighting
- Spare Tire Kit
- Refrigerator - 12V - 10 cf
- Slideout Awning
- Slideout Awning Discount
- RVIA Seal - Go Camping
What Our Customers Are Saying
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Price:
$46,360
You Save: $16,365
Sale Price: $29,995
You Save: $16,365
Sale Price: $29,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 37754
Location: Turlock, CA
Stock# 37754
Interior Color: Titanium, Tungsten
Stock# 37754
Interior Color: Titanium, Tungsten
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 26RL Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 9 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Titanium, Tungsten |
| Hitch Weight | 854 lbs |
| Dry Weight | 6382 lbs |
| Cargo Capacity | 2418 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 920187 |
For more information
Contact Us
Aspen Trail LE 26RL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


