New 2026 Dutchmen RV Aspen Trail LE 25BH Travel Trailer
IN STOCK!!!
Dutchmen RV Aspen Trail LE travel trailer 25BH highlights:
- Double-Size Bunks
- Residential Queen Bed
- Jack Knife Sofa
- Rear Corner Bathroom
- 14' Power Awning
Enjoy privacy in the front bedroom, complete with a queen bed and dual closets. Your family and friends can sleep on the double-size bunks in the rear next to the full bathroom with a shower, and the booth dinette as well as the sofa provide extra sleeping space. The three-burner range and microwave oven will let you make meals each day, and the 12V refrigerator will keep cold items fresh. This unit also includes an exterior pass-through storge for hiking gear, plus overhead cabinets inside for your personal belongings.
With any Aspen Trail LE travel trailer by Dutchmen, you will appreciate lightweight towing and comfort at every turn! There is a heated and enclosed underbelly outside, along with a power awning with LED lights, a large folding entry grab handle, plus a power tongue jack and electric stabilizer jacks. There is also a 100-watt roof solar panel with a 30amp charge controller for some off grid power. Head inside to enjoy the 6' 10" interior height, pleated shades throughout, dual shelf nightstands plus ample storage for your personal belongings, camp gear and more!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 11990
Exterior Color: GRAY
Interior Color: STONE
| Sleeps | 8 |
| Length | 28 ft 10 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | STONE |
| Exterior Color | GRAY |
| Hitch Weight | 497 lbs |
| Dry Weight | 4920 lbs |
| Cargo Capacity | 2680 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 100 watts |
| VIN | 4YDTATL23T8920622 |
Aspen Trail LE 25BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


