New 2026 Coachmen RV Cross Trail XL 22XG Ford E-350 Motor Home Class C
Coachmen Cross Trail XL Class C gas motorhome 22XG Ford E-350 highlights:
- Bunk Over Cab
- J-Lounge
- Rear Corner Bathroom
- Partial Paint Lamilux Fiberglass Sidewalls
Start traveling in comfort with this motorhome! It features a rear corner queen bed to lay your head on at night and is conveniently next to the rear corner bathroom which will come in handy at night. There is also a 39" x 95" bunk over cab for sleeping or storage. You could even transform the 44" x 76" J-lounge into an extra sleeping space when you aren't using it to enjoy a meal or play a card game. Speaking of meals, you can easily cook your meals with the three-burner cooktop and store any leftovers in the refrigerator. Wind down your nights by watching a movie with the swing-arm TV or set up a chair underneath the 15' power awning!
Each one of these Coachmen RV Cross Trail XL Class C gas motorhomes are eco-friendly with the capabilities to give you nearly an endless amount of adventures! Each model features Azdel composite sidewall material, a shortened front nose overhang, a black armed power awning, and rear ladder prep outside. There is also a 30AMP power cord and NPS 4.5kw gas generator for your power needs, plus you can choose the optional roof solar power for off grid capabilities. Inside, you'll enjoy maximized storage space, thermofoil countertops, a tankless water heater, and an upgraded mattress for added comfort. Optional dual aux batteries and optional sideview cameras can be added to help make parking easier than ever, and there are additional options available depending on the model you choose!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $42,510
Sale Price: $99,995
Stock# 32870
Chassis: Ford E-350
| Sleeps | 5 |
| Length | 24 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford E-350 |
| Fuel Capacity | 32 gals |
| Wheelbase | 158 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 8500 lbs |
| LP Tank Capacity | 70 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 32" Cab Swing-Arm TV |
| Awning Info | 15' Black Armed Power |
| Gross Combined Weight | 15000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWE3FN1SDD41835 |
Cross Trail XL 22XG Ford E-350 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


