New 2026 Alliance RV Delta 291BH Travel Trailer
50 Amp Service, 400 Watt Solar Panel, 2 A/C's, Exterior Ladder w/ Built in Towel Rack.
View all Delta Floorplans
2026 291BH Features and Options
Alliance RV Delta travel trailer 291BH highlights:
- Outdoor Griddle
- Two Entry Doors
- Walk Through Bathroom
- L Shaped Kitchen
This is a classic but well-executed bunkhouse layout:
Front Master Bedroom
- Private queen bed
- Dual wardrobes + overhead storage
- Sliding door for privacy
Rear Bunkhouse
- Double-over-double bunks (big ones)
- Storage cubbies + ladder/steps
- Great for kids or teens
Living Area
- Large slide with:
- U-shaped dinette
- Theater seating or sleeper sofa
- Entertainment center + TV
Kitchen
- L-shaped kitchen (more counter space than most)
- 10 cu ft fridge
- Deep sink + prep space
Bathroom
- Walk-through bathroom (splits bedroom & living area)
- 30" x 36" shower
Exterior
- Two entry doors (huge convenience)
- Outdoor griddle + prep area
- Power awning
Tank & Utility Capacity
- Fresh water: 45 gal
- Gray water: 82 gal (excellent)
- Black tank: 45 gal
That 82-gallon gray tank is better than many competitors.
Features & Build Highlights
- 2 A/C units (great for hot climates)
- Heated & enclosed underbelly (extended season camping)
- 400W solar panel + inverter prep
- PVC roof (more durable than rubber)
- Carpet-free interior
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
What Our Customers Are Saying
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Contact us for price
Campers Inn
Location: Kings Mountain NC
Stock# 112761
Location: Kings Mountain NC
Stock# 112761
Interior Color: UNITY LINEN
Stock# 112761
Interior Color: UNITY LINEN
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 291BH Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | UNITY LINEN |
| Hitch Weight | 872 lbs |
| GVWR | 9250 lbs |
| Dry Weight | 7388 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| TV Info | LR 40" TV |
| Awning Info | 21' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 7M5TD3424TC309273 |
For more information
Contact Us
Delta 291BH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


